Rekreacja w sercu miasta. Zapowiedź wakacyjnych animacji na Wyspie Słodowej

W ramach projektu "Wyspa na Weekend" Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego od dwóch lat prowadzi program animacji Wyspy Słodowej. W okresie od maja do początku października, co tydzień Wyspy Słodowa i Piaskowa tętnią życiem, a bogata oferta koncertów, seansów filmowych, warsztatów, pokazów i spotkań zachęca wrocławian do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. A jak w tym roku spędzimy wakacje na Wyspie Słodowej?

Na filmowo

Kino Plenerowe na Wyspie Słodowej już od dwóch lat cieszy się niesłabnąca popularnością, każdorazowo gromadząc na pokazach kilkusetosobową widownię. Plenerowe seanse filmowe odbywają się już od początku czerwca w każdy piątek i sobotę o godz. 21.30. Podobnie jak w zeszłym roku partnerem kina plenerowego zostało Kino Nowe Horyzonty, które czuwa nad przygotowaniem wyjątkowego repertuaru. Znalazły się w nim zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty oraz obrazy prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Partnerami tegorocznej edycji kina plenerowego są także: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, Dom Development oraz Dyskusyjny Klub Filmowy "Politechnika". Projekt jest częścią programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Seanse na Wyspie Słodowej prowadzone będą do końca sierpnia z wyjątkiem okresu od 23 lipca do 2 sierpnia - w tym czasie w związku z festiwalem T-Mobile Nowe Horyzonty plenerowe projekcje filmowe przeniosą się na wrocławski Rynek.

Na sportowo

Miłośników aktywnego wypoczynku zapraszamy na Wyspę Piaskową, która już od 27 czerwca w każdą sobotę i niedziele zmieni się w sportowe miasteczko pełne zabaw i gier. Podczas każdego ze spotkań wrocławianie będą mieli okazję praktycznie przygotować się do igrzysk The World Games 2017, próbując swoich sił w sportach nieolimpijskich. Niektóre dyscypliny zaprezentują zaproszeni goście – utytułowani sportowcy i członkowie wrocławskich drużyn. Ponadto na Wyspie Piaskowej pograć będzie można także w siatkówkę plażową, bule, badmintona, skorzystać z amatorskich łuków, turnballi oraz ścianki wspinaczkowej.

Okazją do ruchu na świeżym powietrzu będą także warsztaty taneczne prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów na co dzień zatrudnionych w znanych wrocławskich szkołach tańca. Podczas Tanecznej Wyspy uczestnicy poznają m.in. podstawowe kroki popularnych tańców, latynoamerykańskich, a także wezmą udział w zajęciach tryskającej pozytywną energią zumby.

Muzycznie

Występy początkujących artystów na stałe wpisały się już w program wydarzeń na Wyspie Słodowej. Otwarta Scena to projekt kierowany do zespołów muzycznych, chórów, kabaretów i grup teatralnych, które chciałaby zaprezentować swoją twórczość przed publicznością. Na naszej scenie stanęło już blisko 100 lokalnych zespołów muzycznych i solistów. W tym roku zapraszamy na koncerty w piątkowe i sobotnie wieczory o godz. 19.00. Kolejną okazją do muzycznych spotkań będą koncerty muzyki klasycznej odbywające się w niedziele. Przychodząc na Wyspę przekonamy się, że muzyka poważna wcale nie musi gościć tylko na salonach, a muzyka jazzowa, filmowa czy dawna równie dobrze rozbrzmiewa w plenerze.

Nowością w tym roku będzie cykl warsztatów, które także amatorom pozwolą włączyć się w prężnie rozwijające się muzyczne życie Wrocławia. W piątki zachęcimy wrocławian do udziału w spotkaniach Radość Rytmu. To okazja dla osób wypoczywających wieczorem na Wyspie, aby dołączyć do wspólnego muzykowania. Doświadczeni animatorzy zachęcać będą do wygrywania prostych melodii nie tylko przy użyciu instrumentów muzycznych, ale nawet zwykłego patyka czy innych przedmiotów znajdujących się akurat pod ręką. W soboty, zaprosimy na podróże muzyczne po świecie, podczas których wszyscy chętni będą mogli pomuzykować z gitarą. Wybierzemy się m. in. w Andy, na Bałkany do Szkocji i Hiszpanii, a w sierpniu skupimy się na różnych odsłonach muzyki gospel. Każde spotkanie rozpocznie krótki występ zespołu, a następnie uczestnicy będą uczyć się chwytów, by wspólnie zagrać poznany repertuar. Z kolei w niedzielne przedpołudnia proponujemy wspólne miejskie śpiewanie. Przy akompaniamencie fortepianu będzie można wykonać ogólnie znane piosenki. Uczestnicy otrzymają teksty utworów, a w śpiewie wspomagać będą ich członkowie chórów senioralnych, osiedlowych oraz inni doświadczeni muzycy.

Po japońsku

W ubiegłym roku na Wyspie Słodowej po raz pierwszy odbył się dzień japoński pod nazwą Wyspa na FALI - NAMI airando. W tym roku jednodniowa impreza została rozbudowana w cykl otwartych warsztatów kultury japońskiej. Działania sceniczne zapoznają uczestników, z różnymi aspektami kultury japońskiej, będą to recytacje polskiej i japońskiej poezji, wspólne śpiewanie japońskich i polskich piosenek czy mini etiudy teatralne. Odbędą się warsztaty sztuk walki, japońskiego dubbingu, nauka i turnieje japońskich gier, takich jak: shogi, dobutsu shogi, go, gra terenowa, a także warsztaty tradycji japońskich: origami, ubieranie yukat, kaligrafia. Zwieńczenie warsztatów będzie kolejna edycja całodziennej imprezy poświęconej kulturze Japonii - Wyspa na FALI - NAMI airando, która odbędzie się 19 września.

Z rodziną i przyjaciółmi

W niedzielne przedpołudnia na Wyspie Słodowej wydzielona zostanie specjalna strefa dedykowana rodzinom z dziećmi – Wyspa Dzieci. Wśród proponowanych atrakcji znajda się warsztaty, zajęcia edukacyjne, doświadczenia, pokazy oraz zabawy ruchowe. Projekt łączy w sobie działania edukacyjne i rozrywkowe realizując idee nauki poprzez zabawę. Podczas Wyspy Dzieci rodzice mogą skorzystać także z porad specjalistów w zakresie poradnictwa rodzinnego.

Rodziny zapraszamy także do skorzystania z Biblioteki Plenerowej realizowanej przez Miejską Biblioteką Publiczną. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z leżaków i zrelaksować się przy miłej lekturze, a także skorzystać z inspirowanych książką warsztatów rodzinnych „Wspólnie, czyli razem...”, ukierunkowanych na integrację dzieci i rodziców. Spotkania z Biblioteką Plenerową na Wyspie Słodowej odbędą się czterokrotnie: 12 i 26 lipca oraz 9 i 23 sierpnia, zawsze w godz. 14.00-19.00. W programie m. in.: teatrzyk "na drewnianej łyżce" i "smocze" zabawy, wspólne czytanie miejskich legend czy spacer po artystycznym Nadodrzu.

W wakacyjne miesiące na Wyspie Słodowej stanie wypożyczalnia gier planszowych, w której znajdziemy zarówno najnowsze propozycje polskich i zagranicznych wydawców, jak również ulubione i sprawdzone tytuły. Za każdym razem w ręce uczestników trafi ponad 100 gier, a ich zasady tradycyjnie już tłumaczyć będą doświadczeni animatorzy. Spotkania z grami planszowymi to świetny sposób , żeby miło spędzić czas w gronie rodziny lub znajomych. Zdecydowanie wszyscy od najmłodszych do seniorów odnajdą tutaj rozrywkę dla siebie. W planszówki zagrać będzie można przy stoliku lub zabierając je na koc czy karimatę.

Szczegółowe opisy projektów oraz program weekendowych wydarzeń na Wyspie Słodowej znajdziecie jak zawsze na naszej stronie oraz na Facebooku.

Tagi: