Pokazy filmowe w ramach MFFA "Animator"

Animator on tour - plakat, źródło: materiały prasowe

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator" ruszył w trasę. Tuż po Gdyni, 2 września festiwal zawita do Wrocławia. W ramach cyklu Animator on tour na Wyspie Słodowej będzie można obejrzeć projekcje filmów nagrodzonych podczas 9. edycji festiwalu. Wstęp wolny.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największy poświęcony animacji w naszym kraju i jeden z większych w Europie. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Dotychczas gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy światowej animacji, m.in. Zbigniew Rybczyński, Bracia Quay, John R. Dilworth, Emily Hubley, Igor Kowalow, Bady Minck, Bill Plympton, Mariola Brillowska, David Ehrlich, Yoram Gross, Gerald Potterton, Barry Purves, Paul Bush, Stanislav Sokolov. Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki.

Na zakończenie lata organizatorzy postanowili wyruszyć w trasę i pokazać festiwal w innych miastach Polski. Projekcje filmowe Animator on tour potrwają do 11 września i odbędę się także w Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Warszawie. Szczegóły na: www.animator-festival.com

PROGRAM ANIMATOR ON TOUR:

GRAND PRIX FESTIWALU, ZŁOTEGO PEGAZA

"Before Love", Igor Kovalyov, Rosja 2015, 19’15’’

Tytuł filmu sugeruje, że to, co przydarza się bohaterom, nie jest jeszcze prawdziwą miłością. Ludzkie ułomności prowadzą do dramatów. Każdy szuka miłości.

II NAGRODA/ NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO/ SREBRNY PEGAZ

"Ślepa Vaysha" / "Vaysha, L’aveugle" / "Blind Vaysha", Theodore Ushev, Kanada 2016, 8’14”

Od urodzenia lewe oko Vayshy widzi tylko przeszłość, a prawe – przyszłość. Nie widzi za to teraźniejszości. Opowieść o szukaniu pocieszenia we wspomnieniach i budowaniu nadziei pokładanej w przyszłości.

III NAGRODA/ BRĄZOWY PEGAZ

"Endgame" / "Ostateczna Rozgrywka" , Phil Mulloy, Wielka Brytania 2015, 6’

Po ciężkim tygodniu w biurze Richard i George lubią w weekendy pograć dla przyjemności w gry wojenne.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM MUZYCZNY

"Król Olch" / "Erlkönig" / "Erlking", Georges Schwizgebel, Szwajcaria 2015, 5’30’’

Ojciec z synkiem pędzą konno przez las. Chore dziecko widzi w majakach Króla Olch, który jednocześnie fascynuje go i przeraża. Film oparty na motywach ballady Goethego „Król olch” z muzyką Schuberta i Liszta.

NAGRODA SPECJALNA REKTORA UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU ZA NAJLEPSZY STUDENCKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

"O matce" / "Pro Mamu" / "About a Mother", Dina Velikovskaya, Rosja 2015, 7’20’’

Film opowiada o matce, która dała z siebie tak wiele, że nic jej nie zostało... Wtedy życie otwiera przed nią nowe możliwości.

NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY FILM POLSKI

"Figury niemożliwe i inne historie II" / "Impossible Figures II", Marta Pajek, Polska 2016, 14’30’’

Bohaterką jest kobieta, która w codziennej bieganinie potyka się i przewraca. Kiedy wstaje, odkrywa, że jej dom posiada nieoczekiwane właściwości – zbudowany jest z paradoksów i wypełniony iluzjami.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE, NAGRODA DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO

"Kinki", Izumi Yoshida, Polska 2015, 10’12’’

Abstrakcja w konwencji horroru i thrillera psychologicznego. Bohater – morderca – koduje w pamięci obrazy, by dokonać rekonstrukcji pewnej zbrodni.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

"Sexy laundry", Izabela Plucińska, Niemcy, Kanada, Polska 2015, 12’

Czy po 25 latach w związku można rozpalić namiętność od nowa? Komedia erotyczna wykonana techniką animacji modelinowej, przedstawiająca intymne życie Alicji i Henryka, pary pięćdziesięciolatków otępiałych od małżeńskiej rutyny.

NAGRODA SPECJALNA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY

"Niezłe jaja!" / "Nuts!", Penny Lane, USA 2016, 79’

Ta pomysłowa, zabawna i zwariowana opowieść jest w dużej mierze oparta na faktach. Jest to historia Johna Romulusa Brinkleya, lekarza z Kansas, który w roku 1917 wpadł na pomysł, żeby leczyć impotencję u mężczyzn przeszczepiając im kozie jądra.

źródło: www.animator-festival.com

Termin: 
02.09.2016 (piątek), 20.30
Tagi: