Kino plenerowe na Wyspie Słodowej – podsumowanie sezonu

20 projekcji filmowych i ponad 4000 widzów. W tym roku na Wyspie Słodowej pokazaliśmy nowości prosto z prestiżowych festiwali filmowych w Berlinie, Sundance i Locarno oraz znane i uznane pozycje kina niezależnego.

Tegoroczny sezon Kina Plenerowego na Wyspie Słodowej rozpoczął się w piątek 3 czerwca, projekcją filmu „Wejście smoka”. Na wielkim ekranie pojawiły się też: czarna komedia francuskiego reżysera Dominika Molla, prezentowana w Konkursie Głównym tegorocznego Berlinale "U Pana Marsa bez zmian", nagrodzony Srebrnym Lampartem za reżyserię na Festiwalu w Locarno ostatni film Andrzeja Żuławskiego „Kosmos” czy okrzyknięty "portretem pokolenia Y" debiut fabularny niemieckiego reżysera Jana O. Gerstera, "Oh, Boy!".

Podczas lipcowych seansów, w produkcjach o mniej lub bardziej poważnej konwencji udało się poruszyć kilka ważnych tematów. W filmie „Hedi” obserwowaliśmy zmagania młodego człowieka z konwencjami społecznymi w Tunezji a zarazem despotyzmem matki. Zetneliśmy się także z problemem wykluczenia społecznego ze względu na chorobę czy depresją poporodową – filmy: „Vincent chce nad morze” oraz „Hotel”. Z kolei w sierpniu mieliśmy okazję przyjrzeć się życiu myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących nieskalaną cywilizacją miejscowość Bakhtia na Syberii („Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”), poznać historię wirtuoza, który po zniszczeniu jego ukochanych skrzypiec postanowił... umrzeć, czy też poszukac odpowiedzi na pytanie „Kim są ludzie?” w inspirowanym obrazem Bruegla filmie "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu".

A Wam jak się podobał tegoroczny repertuar?

CZERWIEC

3.06 – „Wejście Smoka”

4.06 - „U Pana Marsa bez zmian”

10.06 - „Marzenia”

12.06 - „Kosmos”

24.06 - „Oh Boy!"

25.06 - „Taxi-Teheran”

LIPIEC

1.07 - „Głośniej od bomb”

9.07 - „Hedi”

15.07 - „Vincent chce nad morze”

16.07 - „Hotel”

SIERPIEŃ

5.08 - „Stare grzechy mają długie cienie”

6.08 - „Bank Lady”

7.08 - „Belgica”

12.08 - „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyślał o istnieniu”

13.08 – „El Club”

14.08 - „Kurczak ze śliwkami”

19.08 - „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”

20.08 - „Obywatel Milk”

26.08 - „Spotkania na krańcach świata”

27.07 - „Frances Ha”

Organizatorem kina plenerowego na Wyspie Słodowej jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Projekt jest częścią programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerem tegorocznej edycji kina plenerowego jest Fundacja "Manus".