Miejskie Arkadie

Wyspa Słodowa
Wyspa Słodowa

Co robić w ciepły, wolny dzień, jeśli nie chce się lub nie może wyjechać z miasta? Najlepiej pójść, oczywiście w dobrym towarzystwie, w jakieś sympatyczne miejsce, gdzie znajdzie się kawałek trawnika, kilka drzewek, opcjonalnie z rzeką, jeziorkiem lub innym skrawkiem wody. We Wrocławiu takim miejscem jest Wyspa Słodowa. A jak to wygląda w innych miastach? Oto subiektywny wybór najciekawszych parków miejskich na świecie.

Londyn, Hyde Park

Jedno z najbardziej znanych miejsc tego typu na naszym globie. Prawie 160 ha zieleni w środku miasta z masą ścieżek spacerowych, biegowych, konnych i wszelkich innych, do tego duże jezioro i masa atrakcji turystycznych, wśród których znajduje się Marble Arch, czyli okazała brama wjazdowa do parku, oraz Speakers Corner, czyli miejsce, w którym można wygłosić przemówienie na dowolny temat, o ile nie będzie znieważać Królowej. Hyde park to również jedno z ważniejszych miejsc koncertowych w Londynie – występowali tutaj najwięksi światowi artyści grający wszelkie rodzaje muzyki, od Luciano Pavarottiego, przez Red Hot Chilli Peppers, skończywszy na Madonnie.

Rio de Janeiro, Floresta da Tijuca

Największy park miejski na świecie (32 km2), posiadający status parku narodowego, a będący de facto kawałkiem dżungli znajdującym się w obrębie miasta. Dawniej znajdowały się tutaj plantacje kawy, jednak jeszcze w XIX w. zaprowadzono tu z powrotem puszczę tropikalną, co miało pomóc w zabezpieczeniu dostaw wody dla rozwijającej się aglomeracji Rio. Oprócz ogromnego lasu deszczowego, w którym gubią się niekiedy nieostrożni zwiedzający, park Floresta da Tijuca oferuje takie atrakcje jak góra Corcovado ze słynnym pomnikiem Chrystusa czy Pedra da Gávea – góra o kształcie przypominającym ludzką twarz, na której znajdują się tajemnicze pęknięcia, będące rzekomo prastarymi napisami w języku fenickim.

Nowy Jork, Central Park

Najsłynniejszy nowojorski park położony w centrum Manhattanu, jedno z częściej pojawiających się miejsc w filmach i innych wytworach popkultury.. Ponad 340 ha zieleni, w tym kilka jeziorek, masa ścieżek do spacerowania i biegania oraz wszelkich innych parkowych atrakcji. W bezpośredniej bliskości Central Parku znajduje się m.in. Broadway, Muzeum Guggenheima, Metropolitan Museum of Art oraz Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej. Z terenu parku jest też bardzo blisko do rejonu tzw. Dolnego Manhattanu, gdzie znajdują się najwyższe nowojorskie wieżowce. Warto wspomnieć o tym, że park ten jest właściwie całkowicie sztuczny – dawniej na tym terenie znajdowały się mokradła, których przekształcenie w obecną formę wymagało 15 lat pracy tysięcy robotników oraz nawiezienia ogromnych ilości ziemi.

Paryż, Lasek Buloński

Najpopularniejszy paryski park, którego początki sięgają aż VIII w. – po raz pierwszy teren ten, stanowiący pozostałość rozległego lasu dębowego, wzmiankowany był już w 717 r., czyli prawie 25 lat przed założeniem Państwa Polskiego. W ciągu wieków Lasek Buloński przechodził różne koleje losu – przechodził z rąk kościelnych na listę posiadłości królewskich, był miejscem monarszych polowań i zabaw dworskich, a także ostoją bandytów. Tereny te z równą sumiennością dewastowano (wypalanie lasu w XV w. w ramach walki z zamieszkującymi go bandami), jak i odbudowywano. Od XVIII w. coraz częściej pełnił funkcję rekreacyjną, za panowania Napoleona III w połowie XIX w. stał się już oficjalnie parkiem. Jego główną atrakcją jest wybudowany w czasach wspomnianego Napoleona III Hippodrome de Longchamp.

Moskwa, Patriarsze Prudy

Najbardziej znany moskiewski park, którego źródłem sławy jest oczywiście osadzenie na jego terenie akcji pierwszego rozdziału powieści „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Głównymi atrakcjami Patriarszych Prud jest duży staw oraz posąg bajkopisarza Iwana Kryłowa i mniejsze rzeźby przedstawiające postaci z jego utworów.

Budapeszt, Wyspa Małgorzaty

à propos „Mistrza i Małgorzaty” – najbardziej znany park stolicy Węgier, przez usytuowanie na jednej z wysp Dunaju i wybitnie rekreacyjny charakter mocno przypomina naszą Wyspę Słodową. Z jednym wszakże zastrzeżeniem – Wyspa Małgorzaty jest kilkukrotnie większa. Na jej terenie znajduje się przede wszystkim rozległy park, wiele obiektów sportowo-rekreacyjnych z kompleksem basenów sportowych na czele, a także hotele, restauracje oraz szereg zabytków, których historia sięga czasów średniowiecza.

Warszawa, Pola Mokotowskie

Największy park w Warszawie, znajdujący się bardzo blisko centrum miasta na styku dzielnic Ochota, Mokotów i Śródmieście. Dawniej znajdował się tu tor wyścigów konnych oraz lotnisko. Liczba i poziom atrakcji dostępnych w parku nie odbiega od tego, co oferują parki w innych miastach. Jest obszerny staw, kilka malowniczych pagórków, masa ścieżek, strumyczków, polanek, kilka knajpek i ogródków jordanowskich, a także szereg charakterystycznych punktów, spośród których najsympatyczniejszym zdaje się być Pomnik Szczęśliwego Psa. Ważną atrakcją P.M. jest również siedziba Biblioteki Narodowej.

Tagi: